Anasayfa 

 TARİHÇE 

 YÖNETİM 

 ÜYELERİMİZ 

 DERNEĞİMİZ 

 İLETİŞİM 

   

ZAMANSIZ ÖLÜM..  Yuvalıçayır Derneğinden Vefat Haberi   Taksim Dayanışması`ndan İstanbul Valiliği`ne çağrı  Zonguldak`ta aleviler "adalet nöbeti" ne başladı..   Gezi`nin yıldönümünde Dayanışma`dan açıklama  Gezi`nin yıldönümü tayinleri erteletti  Gezi`nin yıldönümünde dev önlem!  Bu Kez Ekmek Almaya Sanatçılar Gitti.  Erdoğan`ın hedefinde bu kez Pir Sultan Abdal var!  Aleviler Alanlara Çıkıyor... 

KALBİMİZ SOMA`DA

ANAMENÜ

KÖŞE YAZILARI

ERKAN SARAÇ

Ocakzadeler !!!

Katliamda kaybetiklerimiz

ERKAN SARAÇ

Örtülü Köyü ve Civarı Jeolojisi

ERKAN SARAÇ

Tao`dan İbn Arabi`ye; Vahdet-i Vücud

ERKAN SARAÇ

Yavuz Sultan Selim ve Aleviler

ERKAN SARAÇ

Dünya ve Anadolu Kültüründe Turnalar

ERKAN SARAÇ

Alevilikte Dünyanin kurulusu ve yaratilisı

Alevilerin yaşadığı köyler ve nüfusları tablo halinde şöyledir

 

Şarkışla İlçesi:

İlçe, 5 belediye merkezi, 24 mahalle, 93 köy ve 1 bucaktan oluşmaktadır. İlçenin toplam nüfusu 37.975’dir. Bunun 19.747’si ilçe merkezinde, 18.228’i ise ilçeye bağlı kasaba ve köylerde yaşamaktadır. 1990 nüfus sayımı dikkate alındığında, merkez ilçe nüfusunun az miktarda arttığı, kasaba ve köy nüfusunda ise ciddi oranda bir düşüşün olduğu gözlenmektedir.

İnanç yapısı itibariyle ilçeye baktığımızda, nüfusun tamamının Müslüman olduğunu görmekteyiz. İlçe nüfusunun çoğunluğunu Hanefiler, sonra Aleviler ve az sayıda da Şafiiler oluşturmaktadır. İlçe merkezinde, mevsime bağlı olarak, kışın köylerden çocuk okutmak için gelenlerle birlikte 300 civarında, yazın ise 150 civarında Alevi yaşamaktadır. Geriye klanlar ise Hanefi mezhebine mensupturlar. İlçe genelinde Aleviler için "Alevi" tabiri kullanılmaktadır. Alevilerin tamamı Türkçe konuşmakta olup, sadece Ortatopaç köyü halkı kendi aralarında Kürtçe konuşmaktadırlar. İlçeye bağlı 93 köyün 26’sında Aleviler, 4 köyde Alevilerle-Sünniler birlikte ve 63 köyde de Sünniler yaşamaktadır. İlçe genelinde yaklaşık 3000 Alevi bulunmaktadır.

Alevilerin yaşadığı köyler ve nüfusları tablo halinde şöyledir:

Köy Adı Nüfusu Köy Adı Nüfusu
Kaymak 80 Yükselen 115
Kılıçcı 74 Alaman 53
Kümbet 34 Başağaç 11
Mecitli 23 Beyyurdu 60
Ortaköy 465 Kale 110
Otluk 35 Mezra 62
Örtülü 28 Hardal 97
Saraç 250 Hocabey 150
Sarıkaya 82 Gülören 11
Sarık Tekke 64 Emlek Hüyük 159
Sivrialan 141 İğdecik 41
Temecik 9 İlyashacı 44
Yahyalı 245 Kavak 64

Alevilerle-Sünnilerin birlikte Yaşadıkları köyler ise şunlardır: Alaçayırköyünde 46 kişi yaşamaktadır ve köyde Sünniler az olup, çoğunluk Alevidir. Köyde cami ve imamı bulunmaktadır. Benlihasan köyünde 110 kişi yaşamaktadır. Bu köyde Sünniler Alevilerin iki katı kadardır. Köyün cami ve görevlisi bulunmaktadır. Çekem köyünde 29 kişi yaşamaktadır. Bu köyde Aleviler Sünnilerin iki katı kadardır. Köyde cami vardır, imamı yoktur. Çiçekliyurt köyünde 29 kişi yaşamaktadır. Bu köyde de Aleviler çoğunluktadır. Köyde cami vardır, imamı yoktur. Ortatopaç köyünde 159 kişi yaşamaktadır. Bu köyde bir aile Sünni olup, diğerleri Alevidir. Köyde eskiden bir caminin var olduğunu, ancak bunun yıkıldığını ve şimdilerde yerine yeni bir caminin inşa edilmekte olduğunu öğrendik.

Bu arada Alevilerin yaşadığı bazı köylerde de cami bulumaktadır. Bu köyler şunlardır: Ortaköy, Sivrialan ve Yahyalı köyleridir. Bunlardan Yahyalı ve Ortaköy’de imam vardır ve bu imamlar bu köylerden memnundurlar. Sivrialan köyünde bulunan imamın tayini çıkmış olup, köylüler imamın tayin edilmesini beklemekteler.

İlçeye bağlı Sarıtekke köyünde dernek yaptırılmış cemevi bulunmaktadır. Ayrıca, Hardal köyünde eskiden bir caminin olduğu ancak şimdi faal olmadığı, belirtilmektedir. Yine Alevi olan Kaleköy’de bir yatırın olduğu ve bunun onarıldığını öğrendik. Yine ilçeye bağlı 11 köyde Çeçen ve Çerkezler örf ve adetlerine çok bağlıdırlar. Bunlar üzerinde, sosyal ve kültürel yapı konusunda yapılan bir araştırmada, bu toplulukların dini inançlarına son derece bağlı oldukları görülmektedir.

İlçe genelinde Alevilere ait herhangi bir dernek veya vakıf yoktur. Ancak bütün Alevi köylerinin Ankara, Adana, Mersin gibi büyük şehirlerde dernekleri vardır. Bu derneklerin kendi köylerine yardımları olmaktadır. Yaz aylarında çoğu köylerde pilav günü tertip edilmektedir. Bu günde karşılıklı yardımlaşma sağlanır, kurbanlar kesilir, semah yapılır, birlik ve beraberlikler pekiştirilir. Sivrialan köyünde Aşık Veysel müzesi bulunmaktadır. Bu köyün de Ankara’da derneği vardır. Her yıl bu dernek tarafından 21 Mart günü Aşık Veysel’i anma günü olarak kutlanır.

Şarkışla ilçesi genelinde yaşayan Alevilerin iman esaslarına bağlı olduklarını, ancak Hz. Ali’yi daha çok sevdiklerini gördük. Kişilik olarak iyilik severdirler, özellikle memurlara karşı saygılıdırlar. Camisi olan köylerde hocalar namaz kıldırır, imamı olmayan köylerde dini merasimleri ise, köylerde bulunan Alevi hocalar yerine getirir. Aşık Veysel'in oğlu Ahmet Şatıroğlu ilçe merkezinde oturmaktadır. O'nun oruç tuttuğunu, namaz kıldığını herkes söylemektedir. Görüştüğümüz Sünni bir vatandaş, "Alevilerin cenazelerini Sünni imamların kaldırdığını, dini nikahlarına pek rastlanmadığını, kırsalda karşılıklı kız alınıp-verilmediğini ifade ederek, biz hep içiçe yaşıyoruz, birbirimize saygımız sonsuzdur" dedi.

Sivrialan köyünde 8 yıl imamlık yapmış olan H. Bulut’la köyde yaptığı hizmetler konusunda konuştuk. İmam bize şunları anlattı: "Camiyi açar, namaz kıldırırdım, Cuma namazlarında cemaat çok olurdu, ancak 2 Temmuz 1993’deki Sivas olaylarından sonra cemaatim azaldı" dedi. Ve ardından bu köyde Alevi inançlarına bağlılığın zayıf olduğunu, insanların sadece Aleviyiz dediklerini, 1995 yılında köye Hacı Bektaş-ı Veli Derneği adına yardım toplayan bir dedenin geldiğini, köy muhtarı Süleyman Balın, bizim camimiz vardır, elimden gelirse camiye yardım toplarım diyerek dedeye yardım yapmadığını köydeki yaşlıların camiye gelmek istediklerini, ancak bilgilerinin eksik olmasından ve dua bilmediklerinden dolayı utandıklarını ve bunun için camiye gelmediklerini anlattı. İmamla söyleşimiz de bu köylerdeki cenaze merasimlerinin Sünnilerinkiyle aynı olduğunu, Alevilerin mezarlıklara önem verdiğini, bayram namazlarını herkesin kıldığını belirtti. Farklılık olarak da adak adamada tavuk ve horoz kestiklerini, Mescitli köyünde bulunan türbeye ziyarete gittiklerini, bu ziyaret esnasında kurbanlarınkendisi tarafından kesildiğini ifade etti.

Şarkışla ve çevresinde yaşayan Alevilerin eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Ekonomik durumları çok iyidir. Çoğunlukla yurtdışından emekli olup gelenler köylerde yaşamaktadır. Köylerde genç yoktur. Yine Alevilerin cenazelere ve mezarlıklara gittiklerinde yanlarında mutlaka imam götürdüklerini ve imama daha çok para verdiklerini öğrendik.

İlçe müftülüğüne bağlı 90 görevli bulunmaktadır. 6 kadro da boştur. İlçe merkezinde ve E. Karacaören köyünde bulunan kurslar öğrenci olmadığından kapanmıştır. İlçede bulunan İmam-Hatip Lisesinin 550 öğrencisi vardır. Yeni kayıt olarak 6 kişi kaydolmuştur. Bu okulda Alevi ailelerden de öğrenci bulunduğu ifade edilmiştir.

 
 
 
 
 

ÜYE GİRİŞİ

BİLGİ BANKASI

MESAJ PANOSU

ERKAN SARAÇ - ANKARA

Sayın Veli Bey, Göndermiş olduğunuz fotograflar bize ulaşmadı. Eğer ulaşsa kesinlikle yayınlarınız. Böyle düşünmenize üzüldüm.Burada kimseye ayrıcalık yoktur.Örtülü Köylü olan herkese eşit yakınlıktayız. Birine daha yakın diye bir şey yok. Göndereceğiniz fotograflar bizim için çok değerlidir. Tekrar gönderirseniz yayınlarız.Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

velikocc - ankara

erkan bey sizi tanımam bilmem bir örtülü köylü olarak derneğin devamı birşeyler yapması hoşuma gider.geçen sene internet sayfasına üye oldum. bir takım fotograflar gönderdim köyümüzle ilgili.siz gönderdiğim fotografları almadınız mı? yoksa alıpta mı yayınlamadınız ? okulun öbür tarafında da hayat var yaşayanlar var? belki bilmek istersiniz.ama siz köyde yaşayanları örtülülü olarak görüyorsanız

Mesajların Tamamı

SOHBET ODASISohbet Uygulaması Yükleniyor ..!

ARAMA

 

 Anasayfa 

 TARİHÇE 

 YÖNETİM 

 ÜYELERİMİZ 

 DERNEĞİMİZ 

 İLETİŞİM 

Copyright © erkansarac 2010 Tüm hakları saklıdır.
Sitede Yer Alan Fotoğraflar ve Yazılar İzinsiz Kullanılamaz.